O spoločnosti

„Súlad ľudskej práce, kvalitných technológií a vlastného vývojového potenciálu je predpokladom úspešného rozvoja a napredovania spoločnosti.”

Ing. V. Bátora
Výrobný a technický riaditeľ spoločnosti

Profil a história


Spoločnosť vznikala v skromných podmienkach - dve prenajaté dielne a jedna kancelária. Jej výhodou bol však tím šiestich zakladateľov, ktorí mali dlhoročné skúsenosti v oblasti vývoja a výroby zdravotníckej techniky. Názov spoločnosti je odvodený od nosného výrobku ako skratka slov ekologické kompresory - EKOM. „Naše kompresory sú špecifické svojou bezolejovou konštrukciou. Vďaka vhodnej kombinácii materiálov pracujú bez mazania olejom, a potom i vzduch, ktorý z nich vychádza, je čistý a bez olejových pár a zápachov,” vysvetľuje ich výnimočnosť jeden zo zakladateľov firmy, inžinier Vladimír Bátora.

 

1992
1998
2010
2018
2020

V roku 1992 vyrobil EKOM svoj prvý kus kompresora. Dnes sa produkcia približuje k počtu 15-tisíc kompresorov ročne a po celom svete ich pracuje už takmer 300 tisíc. V súčasnosti sa na vývoji a výrobe podieľa kolektív 230 zamestnancov. Firma EKOM tak predstavuje významného poskytovateľa pracovných miest v regióne.

„Naše podnikateľské aktivity sa prispôsobujú dvom prioritám. Prvou je stabilné zázemie pre našich zamestnancov a ich rodiny, druhou je vyrábať výrobky, ktoré životné prostredie nezaťažujú vedľajšími odpadovými produktmi, práve naopak, svojimi funkčnými vlastnosťami prispievajú k jeho ochrane,”

približuje fungovanie spoločnosti Bátora.


Uplatnenie kompresorov a ich význam v bežnom živote si človek často neuvedomuje. Kompresory vyrábané spoločnosťou EKOM sa využívajú najmä v stomatológii, intenzívnej medicíne a v priemysle. Ich využitie objasňuje jeden zo zakladateľov spoločnosti, inžinier Július Ivan: „Sú napríklad zdrojom vzduchu pre umelú ventiláciu pľúc v jednotkách intenzívnej starostlivosti, čím sa stávajú časťou život zachraňujúcich technológií. Ich vzduch poháňa dentálne súpravy, na letiskách zasa pomáhajú pri kontrolách batožiny podporou röntgenových zariadení. Milovníci piva ich význam ocenia pri pultoch na čapovanie tejto obľúbenej tekutiny, najnovšie sa nachádzajú aj vo výčapných systémoch takzvaných tankových pív. Módni nadšenci možno nevedeli, že stroj na potlač odevov funguje aj vďaka kompresorom.”

 


Široký záber využitia v spojení s kvalitou a bezolejovou technológiou zabezpečuje kompresorom spoločnosti EKOM odbyt na medzinárodnom trhu. Až 99 percent produkcie piešťanskej firmy nájdete v 105 krajinách po celom svete. Od Európy a Ruskej federácie cez štáty na Blízkom východe až po ďalekú Áziu a štáty Severnej a Južnej Ameriky. Práve preto je firma Ekom známa viac v zahraničí ako doma. Dynamický rast a dôsledné využívanie získaných prostriedkov pre rozvoj firmy umožnili, aby sa krátko po vzniku presunula do vlastných priestorov a uvažovala o rozšírení produktového portfólia. V roku 2000 tak vznikla divízia Lisovňa. „Táto sa zameriava na výrobky z tenkých plechov. Dopomohla komplexnosti výroby kompresorov a produkuje rôzne priemyselné skriňové prvky pre telekomunikačné rozvádzače, elektrónové mikroskopy, záložné zdroje pre IT, bankové trezory a iné aplikácie,“ vysvetľuje Bátora.

Podľa Ivana je víziou EKOM-u najmä dlhodobá prosperita firmy:

„Jej predpoklad tvorí zameranie na znalosť potrieb stávajúcich i potenciálnych zákazníkov, vyhľadávanie a využívanie šancí, porovnávanie sa s najlepšími, vysoký stupeň inovácie produkcie a angažovanosť každého pracovníka.”

Top